האם להעניש את ילדך היא שיטת החינוך הנכונה? אנחנו חושבים אחרת…

בלוג tag4u מדבקות שם: האם להעניש את ילדתך או ילדך היא שיטת החינוך הנכונה?

tag4u מזמינה את לקוחותיה להתפנק בהנחה מיוחדת לחג הפסח – מדבקות שם במשלוח חינם! לקבלת ההטבה, הכניסו קוד קופון fship בהזמנת המדבקות. לנוחיותכם, מעבר לחנות מדבקות השם שלנו.

ישנו הבדל משמעותי בין ענישה לבין משמעת. הענישה גורמת לילד לסבול בגלל הפרת כללים כזאת או אחרת, והמשמעת נועדה ללמד אותו איך לעשות בחירה טובה יותר בפעם הבאה. מתברר ששימוש בענישה הוא לא הדרך היחידה לחנך ילד, וגם לא דרך טובה לגדל ילד מוצלח.

רבים משתמשים בענישה ובמשמעת לסירוגין. אבל למעשה, אלה לא מילים נרדפות.

מהי ענישה, ולמה היא גורמת?

ענישה היא שליטה או ויסות התנהגות של ילד בעזרת הפחדה. כלומר לגרום לילד "לשלם" על הטעות שלו. פעמים רבות, רצונו של ההורה להעניש את ילדו נובע מתחושה של תסכול. פעמים אחרות זה נובע מייאוש. לפעמים ההורה מרגיש שאין לו ברירה אלא לצעוק, להכות או להסיר כל פריבילגיה שהייתה לילד אי פעם כדי להעביר מסר ברור שעליו לשנות את ההתנהגות שלו, אחרת זה יבוא לרעתו.

ענישה עלולה ליצור פחד או אפילו השפלה מצידו של הילד. למעשה, הענישה במשפחות לעתים רחוקות מאוד תוביל למערכות יחסים המבוססות על כבוד.

שימו לב – לא רק הענישה עצמה יכולה ליצור תחושה של פחד. גם האיום להעניש מעורר פחד לא פחות אצל הילדים.

ילדים צעירים, במיוחד תינוקות, הם יצורים סקרנים, שאפתנים וחסרי פחד. אבל הם לא יודעים כל כך הרבה על בטיחות ועל חוקים. הם גם לא מבינים למה מצפים מהם להתנהג בצורה מסוימת. בנוסף ההיגיון שלהם לא כל כך מפותח עדיין. כתוצאה מכך, כדי לחנך את הילדים האלה, הורים רבים נוהגים להשתמש בקלף ההפחדה, בכפייה, בהלקאות ובפסק זמן. ילדים נכנסים לצרות הרבה, ולכן בסופו של דבר מקבלים הרבה על הראש.

אותם ההורים מקווים שענישה של הילד שלהם יגרום לו לא לחזור על ההתנהגות הלא רצויה ולאמץ התנהגות נכונה. אבל למעשה, עונש תכוף יכול לשבש את התפתחות המוח של הילד בהמון אופנים לא צפויים.

להזמנת מדבקות שם במשלוח חינם (קוד קופון: fship) לחצו כאן >>

כאשר מכים או צועקים על ילד בכל פעם שהוא עשה משהו לא בסדר, יהיו לכך השפעות חמורות

  • הילדים מתחילים לפחד מההורים או מהמטפלים שלהם.
  • הם בוחרים באופן אקטיבי להתנהג בצורה שלילית כי הם חושבים שבכל מקרה יסתבכו בצרות.
  • סובלים מהפרעות חרדה בגלל שכל שגיאה קטנה תוביל לעונש.
  • חושבים שהם אנשים רעים, במקום לחשוב שהם אנשים טובים שפשוט עשו בחירה לא נכונה.
  • שומרים טינה כלפי המעניש שלהם.

כאשר אותם הילדים גדלים, הם סובלים מהשפעות שליליות לטווח הארוך. לדוגמה:

  • הפרעות נפשיות: לדוגמה דיכאון, חרדה והפרעה פוסט טראומטית (PTSD).
  • עליה בהורמון המתח: גורמת לבעיות בריאותיות חמורות עבור הילד בטווח הארוך – התכווצות המוח, אשר מובילה לקשיי זיכרון ולמידה, מערכת חיסונית מדוכאת, הפרעות דיכאון וחרדה וכדומה.
  • חוסר יכולת לווסת רגשות: הילד כל הזמן דואג, ואפילו מהתסכול הקל ביותר מסוגל להיכנס לתגובת 'הילחם או ברח' וזה יכול להתבטא בהתפרצויות חסרות שליטה.
  • הופכים לבריונים ו/או קורבנות: כאשר  הורים מנסים לשנות התנהגות של ילד עם הפחדה, הם נותנים לגיטימציה להתנהגות פוגענית, וכתוצאה מכך הילדים הללו נכנסים למערכות יחסים פוגעניות ונחשפים להמון בריונות בבית הספר.

מהי משמעת חיובית?

משמעת מלמדת ילדים מיומנויות חדשות. למשל: כיצד לנהל את ההתנהגות שלך, לפתור בעיות ולהתמודד עם רגשות שליליים. משמעת עוזרת לילדים ללמוד מטעויותיהם ומלמדת אותם דרכים נכונות להתמודד עם רגשות כמו כעס ואכזבה.

מטרתה של המשמעת היא ללמד, להכשיר ולהדריך ילדים כך שילמדו, יאמצו הרגלים של שליטה עצמית ויפתחו את היכולת לנהל את רגשותיהם, וכמובן יבחרו בבחירות הנבונות ביחס להתנהגותם האישית. משמעת חיובית עוזרת לילדים להבין שלבחירות, לפעולות ולהתנהגויות שלהם יש השלכות ושהבחירות שהילד קובעות את ההשלכות. בכך הם יבינו שיש להם יותר שליטה על החיים שלהם.

המשמעת מטפחת מערכת יחסים חיובית יותר עם ילדכם. היא משדרת להם שהעולם יכול להיות מקום הוגן ועם כללים עקביים. משמעת גם מלמדת את ילדכם שהם אחראים להתנהגותם שלהם, ושכל התוצאות השליליות מיוחסות לחלוטין למעשיהם.

לסיכום

מטרתו של כל הורה היא ללמד את ילדו מהן ההתנהגויות הדרושות, כדי להיות ילד מאושר, ובסופו של דבר, מבוגר מצליח. תפקידו של ההורה הוא לא חס וחלילה לאיים, לשחד, להכות או להטיל עונשים על ילדיהם.

תסתכלו על החינוך של הילדים שלכם בתור שותפות. הרי אתה וילדך רוצים את אותו הדבר – ילד מאושר. אתם באותו הצוות, עובדים יחד כדי ללמד את הילד את ההתנהגויות שיתרמו ביותר לאושר שלו וליכולתו לתפקד בחברה. כל עוד תתייחס לילד שלך באהבה ובכבוד, השאר ייפול למקומו.

אנו מזכירים לכם כי באפשרותכם להזמין מדבקות שם במשלוח חינם דרך האתר שלנו! הכניסו קוד קופון: fship.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך