הורים ל-2 ומעלה: האם אתם עושים את הדברים האלה כדי למנוע ריבים?

כל הורה יודע כמה זה מתיש להתמודד עם אחים שלא מפסיקים לריב ביניהם. זה משבש את הדינמיקה המשפחתית ומעלה את רמות הלחץ בבית. אבל יריבות בין אחים היא תהליך טבעי כחלק מההתבגרות שלהם. עד כמה שזה מטריף אותנו, זה יכול ללמד אותם להתמודד עם קונפליקטים בבית וגם בעתיד מול אנשים אחרים.

כאשר מתעורר ויכוח בין הילדים שלכם, חשוב מאוד לוודא שהוא ייפתר בהרמוניה. אתם, כהורים, יכולים לעשות הרבה דברים כדי למנוע כמה שיותר כאסחים ביניהם, ואנחנו ניתן לכם כמה טיפים שיעזרו באופן משמעותי.

להראות דוגמה

לפני שאתם הולכים ללמד את הילדים על קונפליקטים, שימו לב כיצד אתם מנהלים אותם בעצמיכם. אם אתם רוצים שילדיכם יסתדרו בהרמוניה ובכבוד, הם צריכים לראות אתכם עושים את זה.

במקום לנהל את הסכסוכים עם הבעל או האישה בתוקפנות וכעס, נסו לפתור את הבעיה בצורה בריאה – בחיבה ובפשרה.

הורים ל-2 ומעלה: האם אתם עושים את הדברים האלה כדי למנוע ריבים? בלוג tag4u מדבקות שם

להציב חוקים

חוקים זו דרך להראות לילדים מה נחשב בסדר ומה לא. רשמו את כללי הבית על דף, ותנו לילדיכם לעזור להגדיר אותם (הגדירו איתם גם את ההשלכות, מה קורה אם מישהו עובר על החוקים) – זה יגדיל את הסיכוי שלהם לזכור את החוקים ואף לכבד אותם. הגדירו גם לו"ז מסודר שלפיו כולם יידעו מי עושה מה (מבחינת מטלות), או מי הראשון בתור לפלייסטיישן.

האם הילדים עומדים בכללים? יופי, תנו להם פידבקים חיוביים! זה יעודד אותם להתמיד. מדי פעם תנו להם גם פרסים קטנים. למשל מדבקות של tag4u עם שם הילד, שמגיעים עם אייקון לבחירתכם.

ביטוי רגשות

ככל שילד מכיר יותר מילים לבטא את הרגשות שלו, כך גדל הסיכוי שהוא יישאר רגוע. אז אם הבת שלכם מפילה את מגדל הבלוקים של הבן, הוא יכול לומר, "אני כועס שהיא הרסה לי את המגדל" במקום להרביץ לה או לצעוק עליה.

למדו את הילדים כמה שיותר מילים שמתארות רגשות ועודדו אותם לבטא אותם בקול רם. זהו צעד ראשון ומשמעותי בללמוד כיצד לנהל רגשות.

לדאוג לצרכי הילדים

הם צריכים להרגיש שאתם אוהבים אותם באותה המידה. אם תבלו לפחות 10 דקות אחד על אחד עם כל ילד בנפרד, זה יכול למנוע מהם לחפש את תשומת הלב שלכם בדרכים שליליות, כמו ריב עם האחות. תנו להם שפע של חיבוקים ואהבה באופן שווה.

זה יכול לעזור גם אם לילדים יש כמה דברים מיוחדים משלהם שהם לא צריכים לשתף. אפילו סתם מגירה שהאחים שלהם לא יכולים להשתמש בה היא רעיון טוב. רכשו מדבקות עם שם הילד כדי לקשט את חפציו האישיים.

הורים ל-2 ומעלה: האם אתם עושים את הדברים האלה כדי למנוע ריבים? בלוג tag4u מדבקות שם

אל תשוו ביניהם. חברו ביניהם!

נסו להימנע מלעשות השוואות ביניהם – במקום "היא החכמה ביניהם", אמרו "הולך לה טוב מאוד בלימודים." ככה הם לא יקנאו זה בזה, וגם ישקיעו יותר מאמצים במה שהם עושים.

התחילו להתייחס אל הילדים כאל צוות כמה שיותר (כמו "אתם צוות ניקיון מדהים" או "אתם ממש מצחיקים ביחד"). ככה אתם מעודדים את האינטראקציות החיוביות ביניהם, והם ירגישו שהם עובדים יחד במקום זה נגד זה. נסו לגרום להם לעשות יותר דברים ביחד, כמו הכנת עוגיות או בניית מגדל מקוביות.

סיכום

עם העזרה שלכם, הילדים ילמדו לפתור את חילוקי הדעות שלהם מבלי להילחם. כאשר מתעורר קונפליקט, וודאו רק שהוא לא נהיה פיזי או להוט. אם הכל בסדר, נסו לשמור על מרחק ותנו להם לפתור את זה ביניהם (אבל תעזרו אם הם מבקשים).

אם אתם הורים לכמה ילדים, וודאי קורה שהחפצים שלהם מתבלגנים הרבה או הולכים לאיבוד. שמרו על הסדר וקנו לכם מדבקות עם שם של כל ילד. אחרי הכל, לילדים שמתנהגים יפה מגיע פרס קטן!

מאמרים נוספים שיעניינו אותך